Sandinista Vakası Üzerine Düşünceler – Özgür Cem Boynueğri

Sandinista Vakası Üzerine Düşünceler*

Dada-Okan Bayülgen meselesine dair Azizm Sanat Örgütü’nden Gökay Korkmaz durumu açıklamış, aklına sağlık;

  • Okan Bayülgen’in programı Dada da az önce bir film döndü…
  • Bir kadın çıktı soyundu ve Okan Bayülgen önüne atlayıp“istediğini yap slogan at ama soyunma”dan “ slogan atma bu kanal’da” değil ile bitirdi.
  • Ve kadın sessizce “AKP millet vekillerine teşekkür etmek istiyorum”dan başka bir şey demedi. Kadın özür diledi oturdu yerine reklam girdi.
  • Ve Dada şu an Twitter’a 1. sıradan gündeme girdi.
  • Ve Okan Bayülgen bu tweetlerde kahraman ilan

Başarıya ulaşan bir film oynandı.

Durum kısaca bu, fakat bu yalnızca basit bir reklam da değil. ABD’de yıllardır uygulanan ‘’ne kadar da meczup bizim sosyalistler’ advertisement’i gözlerimizin önünden aktı geçti.. Amerikan toplumuna dair bir iki örnek vermek gerekiyor;

Bugün Amerikan toplumunda göğüslerini göstermek için olanca çaba harcayarak eline bir  gitar  alıp  çalan  kadının Youtube’daki bir videosu milyonlarca kez izleniyor ve aynı kadın TV showlarına konuk oluyor. Hollywood’dan hallice ünlüler kervanına katılıyor. Bu kadının bu kadar kısa sürede bu kadar ünlü olmasının elbette 115 beden göğüsleriyle hiç alakası yok, yalnızca çok iyi gitar çalıyor…(yerseniz..) Bir kişi eğer çıkıp bu kadının yalnızca göğüsleri sayesinde videolarının milyonlarca izlendiğini söylese alacağı tepki ‘’ahlaksız komünist, 70’lerde mi yaşıyoruz’’ olacaktır. Komünistler ve ahlaksızlık aynı an- lama geliyor Amerikan toplumunda. Türkiye toplumu ise anlaşılan o ki Küçük Amerika olma yolunda her anlamda ivme kazanıyor. Twitter ve Facebook üzerinden verilen tepkilere, Okan’ın statüsü hakkında genç popüleritenin değerlendirmelerine biraz göz atmak durumu daha iyi anlamamızı sağlayabilir. Fakat işin püf noktası orası değil..

Okan’a bu prodüksiyon elbette çokça yaramışa benziyor fakat o kadın üzerinden çizilmeye çalışılan bir profili de biraz olsun aklını yitirmemiş olan herkes görebilir. O profil ‘’aptal solcu-sosyalist, 70’lerde mi yaşıyoruz, eylem eylem yetti be, işte solcuların kafasızlığı’’ denebilecek bir genel aktivist, toplumsal duyarlılık sahibi(!) insan karakterinin ‘’Küçük Amerika’n’’ toplumuna yedirilmek istenen profildir. İçtimai olan her şeyin kötürümleştirilmesi, burjuva kültürel hegemonyasının ‘’işte buradayız’’ diyerek bayrak açması, ‘biz’in önemsizleştirilip ‘’o adam’’ın yüceltilmesi, akıl ve vicdanı temsil eden değerlerin ve siyasal duruşun akılsızlığının(!) ilan edilmesi operasyonudur.

Burada tek ikilemde kalınabilecek nokta Okan’ın bu işi bu bilinçle organize edip etmediğidir.. Bana soracak olursanız bu işin Türkiyelisinde o akıl henüz yok fakat sonuçları itibariyle bu olay ‘’organik aydın’’larımızın temsil ettiği akla yazıyor. Türkiye’ye ve dünyaya dair umut taşıyan herkesin bu olayı bu şekilde okuması gereklidir diye düşünüyorum.

*https://issuu.com/azizm/docs/azizmsanatedergi98

Bunu paylaş: